Kapat
Zayıflama 12 0

Zayıflama Birçok Hastalığı Önlüyor

Zayıf olmak bazı durumlarda sağlıklı olmanın anahtarı olarak kabul edilebilir. Kişi sağlıklı kilo verdiği takdirde bazı hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırabilir. Fiziksel sağlığın yanı sıra psikolojik sağlıklı kilo alımı tetiklenebilir. Kişinin fazla kiloları varsa fiziksel sağlıktan önce psikolojik sağlığı düzeltilmelidir. Düzenli ve dengeli beslenen fit (düzgün ve sağlıklı vücut) kişiler; kolesterol, diyabet, kalp ve damar hastalıkları açısından kilolu kişilere nazaran daha düşük riskler taşırlar.

Kişi bir karar aldığında bunu planlamalı ve emek harcamalıdır. Psikolojik olarak kendini rahat hisseden ve zayıflama kararı alan bireyler kendilerine uygun bir planlama yaparak kısa zamanda fit bir görünüme kavuşabilir. Kişi dengeli ve düzenli beslenerek, spor yaparak ve bazı diğer faktörleri uygulayarak zayıflayabilir.

Zayıflamak İçin Sporun Önemi

Sağlıklı zayıflamak için tercih eden tüm bireylerin kalori harcamaları gerekir. Fazla kilolarından şikayet eden kişiler uzman bir doktorla birlikte planlama yaparak bu doğrultuda spor yapmalıdır. Kişi; yaşı, sağlık durumu ve kilo durumu göz önüne alınarak hazırlanan programa riayet ederse diğer koşulları da yerine getirerek (düzenli beslenme, düzenli uyku) sağlıklı kilo verebilir. Aç kalmak ve bilinçsiz diyet yapmak kişiyi zayıflatabilir ancak bu durum sağlıklı zayıflama olarak adlandırılamaz. Kişi bu yanlış yöntemle zayıflarsa kısa sürede verdiği kiloları kısa sürede geri alabilir. Kilo verme işlemine, uzman hekimlerin tavsiyesi dikkate alınarak onların belirlediği yöntemlere uygun sporu tercih ederek başlanmalıdır. Tempolu yürüyüş, yüzme gibi aktiviteler harcanan kalorilerin vücuttan doğru bir şekilde atılmasını sağlayabilir. Kişi kilo verirken kas grubundan kilo vermemeye dikkat etmelidir ve seçtiği sporu bu özelliğe göre seçmelidir.

Zayıflamak İçin Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Önemli

Sağlıklı zayıflama için düzenli spor yapan bireylerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus dengeli ve düzenli beslenme programıdır ve bu program kişinin özelliklerine göre uzman hekimler aracılığı ile belirlenmelidir. Yüksek kalori içilen fast food tüketiminin azaltılması ya da tamamen hayattan çıkarılması, öğün atlanmadan az ve sık yemek yenmesi, mutlaka kahvaltı yapılması ve kahvaltıdan akşam yemeğine kadar olan sürecin azalarak devam etmesi, öğünler arasında meyve ve sebze tüketimine özen gösterilmesi, yemeklerin küçük lokmalar halinde ve iyice çiğnenerek (tokluk hissi açısından çok önemlidir) yenmesi, yemeklerle birlikte ve ayrıca su içilmesi, et içeren yemeklerde yüksek miktarda yağ kullanılmaması, kızartma, hamur işi içeren besinlerden uzak durulması, çikolata ya da yüksek kalorili tatlılar yerine meyve tercih edilmesi sağlıklı zayıflamanın anahtarlarıdır.

Zayıflamak İçin Diğer Faktörler

Sağlıklı zayıflama tercih eden bireyler ufak tefek önlemlerle kilo verebilir. Stresten uzak durmak, gündelik ihtiyaçları karşılamak için araç kullanmak yerine yürümek, asansör kullanmamak, en az 7 saat düzenli uyku uyumak zayıflama hususunda kişilere ayrıca yardımcı olabilir.

Doğu Kan {Doğu Kan}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir