Kapat
Şifalı Bitkiler 193 0

Yılancık Bitkisinin Kullanıldığı Yerler ve Yararları Nelerdir?

İlaç sanayisi şifalı bitkiler geliştirmiş ve tıbbın ilerlemesine katkıda bulunmuşlardır. İlaçların yan etkilerinden zarar görmek istemeyen çoğu insanın tercihi şifalı bitkilerden yana olmaktadır. Günümüzde birçok kişi şifalı bitkilerin kıymeti anlamış ve artık eskiye dönüş yaşanmaktadır.

Halk arasında olarak bilinen bu bitkinin Latince adı Salvia virgata’dır. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan bitkisi mikrop öldürücü etkisiyle bilinmektedir.

Yılancık Bitkisini Nasıl Tanıyacağız?

Yılancık otu Anadolu da yetişen bir bitkidir. Yılancık otu yetiştiği yere göre 15 veya 80 santim boylarında tüm yaprakları sert ve çok tüylü yaprakları oldukça sık ve rengi koyu mor olan doğada kendi halinde yetişen bir bitkidir. Bu özellikteki yılancık otunu aslında halk tarafından da aynı isimle bilinir.

Yılancık otunun insan sağlığı için çok faydası bulunmaktadır. Doğru kullanıldığı zaman sayısız hastalığın tedavisinde yan etkisi olmadan kullanılır.

Yılancık Bitkisinin Yetiştiği Yerler Neresidir?

Türkiye’nin birçok yerinde yetişen yılan otu bitkisi genellikle Marmara, İç Anadolu Bölgesi ve Akdeniz Bölgesinde genellikle Antalya civarında çok miktarda bu bitki yetişmektedir.

Yılan Otu Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Yılan otu hakkında tıbbi konularda çok fazla araştırma yapılmamıştır. Reçine ve uçucu yağ içeren yılan otu, genellikle açık yaralarda kullanılır. Mikrop öldürücü etkisiyle bilinen bitkinin yaprakları kurutulduktan sonra kaynatılarak yaranın üzerine sürülür. Kurutulmadan da kullanılabilen bitki yaprakları direk yaranın üzerine sürülür.

Yılancık Otunun Saçlarda Kullanımı

Yılancık otu birçok hastalık tedavisi için kullanıldığı gibi saçların bakımı için de kullanılır. Birçok kadının şikayetçi olduğu mat görünen saçlara yılancık otu parlaklık vermek için kullanılır. Mikrop öldürücü etkisi bulunan yılancık otu ölü saç hücrelerini canlandırarak yeni saç çıkmasında yardımcı olur.

Gastrit tedavisinde de kullanılan yılancık otu bitkisi, kantaron ile birlikte kaynatıldıktan sonra içerisine bal eklenerek tüketilir. Bu şekilde kullanılan yılancık otu bitkisi midedeki gastrit tedavisine yardımcı olur.

Sonuç olarak yılancık otu bitkisi mikrop öldürücü etkisi nedeniyle birçok hastalığın tedavisinde doğal çözüm olarak kullanılır.

Doğu Kan {Doğu Kan}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir