Kapat
Egzersizler 24 0

Spor Salonlarına Gitmeden Bel İnceltmek

İnsan vücudunun şekli, bazı hastalıkların habercisi olabilir. Kalın bir bele sahip erkek ya da kadınlarda kalp krizi riski bel bölgesi ince bireylere göre daha fazladır. Ayrıca kolesterolü de etkileyen bu durumda belin incelmesi kişiye fiziksel ve psikolojik fayda sağlayabilir. Psikolojik etkilerden en önemlisi kişinin kendisini yeterli hissetmesidir. Spor salonları, düzenli yürüyüş, yüzme gibi aktiviteler belin incelmesini sağlayabilir. Ancak kişinin spor yapmaya vakti yoksa; evde düzenli olarak yapacağı hareketler ile, ince bir bele sahip olması mümkündür.

Sağa ve Sola Esneme

Bu çalışma ile bel bölgesindeki fazlalıklar azalabilir. Kişi düz bir zeminde esas duruş pozisyonunu aldıktan sonra sağa ve sola esneme yaparak, bel bölgesindeki fazla yağlardan kurtulabilir. Esnemelerde mutlaka bel kasları kullanılmalıdır. Göğüs karşıyı göstermeli, kafa sağa ya da sola gitmemeli ve esneme yaparken dirsekler kırılmamalıdır. Bir sette kişi 15 defa sağa 15 defa sola esnemelidir. Toplamda 3 set olacak bu hareketler zamanla artırılabilir.

Ters Mekik

Ters mekik, direkt bel bölgesine etki ettiğinden yağ yakımını hızlandırır. Bu egzersizde kişi yumuşak olmayan zemine yüz üstü yatar. Ayaklarını destek alacak şekilde konumlandırır. Ellerini ise ensesinin arkasında birleştirir. Kişi egzersiz pozisyonunu aldıktan sonra belinden yardım alarak göğsünü yerden 10-15 cm kaldırır. Bu hareket başlangıç aşamasında vücudu riske sokmamak için en fazla 10 kez (10 kez 1 sete eşittir) ve 3 set olarak uygulanmalıdır.

Vücudu Döndürme Yöntemi

Bu egzersiz, kısa vadede belde incelme gösterebilen en önemli egzersizlerden biridir. Kişi öncelikle fırça sapı, oklava gibi bir ev aleti bulmalıdır. Daha sonra engelsiz bir zemin üzerinde ayaklarını omuz genişliğinde açarak, fırça sapı ya da oklavayı ensesinin arkasına konumlandırmalıdır. Daha sonra ayaklarının konumu bozmadan sağa ve sola vücudunu döndürmelidir. Bu egzersiz bel bölgesinde küçük ağrılar hissedilene kadar tekrarlanmalıdır. Tek set olarak uygulanan bu egzersiz gün içinde farklı saatlerde birkaç kez tekrarlanabilir.

Yarım Köprü Egzersizi

Bu egzersiz türü beli incelten egzersizler arasında yer alır. Ancak hareketi gerçekleştirmek biraz zor olduğundan kişi kendini çok fazla zorlamadan vücudu el verdiği ölçüde bu egzersizi yapmalıdır. Temel olarak köprü başlangıcı gibi başlanır ancak geriye doğru 45 derecelik bir açı sağlandığında tekrardan aynı işlem uygulanır. Bu işlem başlangıçta en fazla 5 kez ve tek set halinde uygulanmalıdır.

Yoga egzersizleri yapmak bel incelmesi konusunda yardımcı olabilir. Yapılan hareketlerin çoğunda bel bölgesi kasları çalıştığı için evde düzenli yoga yaparak sağlanabilir.

Doğu Kan {Doğu Kan}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir