Kapat
Şifalı Bitkiler 195 0

Sinameki Çayının Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Sinameki günümüzde ticari amaçla üretilen ilaçların içerisindeki en etken bitkilerdendir. Üretimi açısından oldukça tropik alanlar isteyen bitki özellikle; Somali, Mısır ve Hindistan bölgelerinde yetiştirilmektedir. İlaç olarak kullanımı açısından araştırma yapıldığında M.S 9.yüzyıla kadar uzanmaktadır. Özellikle sıvı, tablet veya bitki olarak kullanım alanların da satılmaktadır. Ek olarak cilt ve saçlarda da olumlu sonuçlara etkisi bulunmaktadır.

 

Nelerdir?

bitkisinin en önemli özelliği müshil etkisidir, kullanım sırasında bu etkene dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Diyet yapanlar için mükemmel iştah kesici etkiye sahiptir. Kişilerde çeşitli nedenlerle meydana gelen şişliklere kesin çözümdür. Müshil etkisi olması sebebi ile bağırsakları temizler ve kabızlık etkisinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

 

Özellikle kolonoskopi sırasında ilaç olarak kullanılmaktadır. Kabızlık sebebi ile ortaya çıkan hemoroidler içinde önemli çözüm yolu sunmaktadır. Hamilelik ve hamilelik sonrasında ki emzirme döneminde de kullanımı tavsiye edilmemektedir. Sinameki çayının faydaları arasında gösterilebilir.

 

Sinamekinin Yan Etkileri Nelerdir?

Sinameki özellikle çay olarak kullanımı oldukça yaygındır. Ancak faydası olduğu gibi zararları da söz konusudur. Özellikle mide bulantısı, ağrısı ve ishal en çok görülen etkiler arasındadır, bu sebeple de iki haftadan uzun süre kullanımı tavsiye edilmemektedir. Müshil etkisi olması sebebi ile uzun süreli kullanımlarda bağırsakların normal akışının bozulduğu gözlemlenmiştir. Bu noktada da bağımlılık söz konusu olmaktadır.

 

Bir diğer etkeni ise kan bünyesinde ki dengenin bozulması sebebi ile karaciğer rahatsızlıklarına ve kalp hastalıklarına sebep olmaktadır. Özellikle vücutta potasyum konusunda eksiklik çekenlerin sinameki kullanımı daha fazla risk oluşturmaktadır. Fazla su kaybına yol açacağından ishal hastalığı olanların kullanmaması gerekmektedir. Ağır etki sebebi ile mide sorunları yaşayanlarında kesinlikle kullanılmaması gerektiği bitkiler arasındadır. Ayrıca içeriği sebebi ile iki yaş üstünde sağlık açısından sorun olmaması adına kullanılabilmektedir.

 

Hazırlanışı

Sinameki çayı hazırlamak oldukça kolaydır. Kaynatılmış suyun içerisine bir tutam sinameki bitkisi atılıp, bir süre bekletilmelidir. Bekleyen su içerisinde ki sinameki demlenmeli, günde 1 bardak fazla tüketimi uygun görülmemektedir. Ayrıca tat anlamında çok iyi olmadığından tatlandırıcı olması sebebi ile ek olarak tatlandırıcı veya şeker kullanılabilmektedir.

Doğu Kan {Doğu Kan}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir