Kapat
Şifalı Bitkiler 71 0

Şalgam Suyu Çok Faydalı

Şalgam suyu Türk kültüründe önemli bir yeri olan, yüz yıllardır tüketilen şifalı ve güzel tadı olan bir içecektir. Özellikle Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesinde yemeklerin yanında bolca tüketilir. En çok da çiğ köfte ve kebaplarla birlikte içmek güzeldir. Tadının güzelliğinin yanında çok faydalı bir içecektir.

Şalgam Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ana maddesi şalgam olan bu içeceğe kırmızı havuç da eklenir ve ikisinin karışımından elde edilir. Acı ve tatlı şalgam olmak üzere üretilir, yüksek oranda demir, potasyum, sodyum ve protein içerir. Kalsiyum açısından zengindir, yağ, şeker, lif, B vitamini, C vitamini, Karotin, PP, organik asitler ve esansiyel yağlar içerir.

mide ve sindirim sorunları için iyi gelir, hazımsızlığı giderir. Karaciğeri korur ve hastalıkları önler, menopoz sıkıntılarına iyi gelir. Kolesterolü düşürür ve dengede tutar, şeker hastalarına faydalıdır. İdrar söktürücüdür, yaraları iyileştirir, diş çürüklerini önler, kalp dostudur. Göz sağlığına faydalıdır, böbrek taşlarını düşürür.

Saç dökülmesini önler: Saç ve tırnakları besler, saçların dökülmesini önler ve beyazlamayı geciktirir.

Kemikleri güçlendirir: İçeriğinde yer alan kalsiyum ve potasyum ile kemiklere güç verir, eklemlerde oluşan hasarları onarır. Osteoporozu geciktirir, kemik erimesini önler, romatoid artriti önler.

Akciğerleri korur: Özellikle sigaradan kaynaklanan akciğer hastalıklarında koruma sağlar, kanser riskini azaltır, akciğer iltihabını giderir ve amfizem hastalığına karşı korur.

Kanserden korur: İçeriğindeki antioksidan ve fitokimyasallar sayesinde kansere yakalanma riskini azaltır. Karaciğerde bulunan toksinleri atar ve kansere sebep olan maddelerle savaşır. Özellikle kolon kanseri, meme kanseri, prostat kanserlerinde koruyucu etkisi vardır.

– Egzama ve sivilce tedavisi: Şalgam suyu cildi koruyan bir içecektir. Sivilceleriniz varsa ve egzama gibi cilt rahatsızlığınız varsa şalgam suyu tüketin. Şalgam suyu cildi parlatır, güzelleştirir, kırışıklıkları giderir ve erken yaşlanmayı önler.

Soğuk algınlığına iyi gelir: Kış aylarında en çok görülen hastalıklardan soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklara karşı sizi korur. Astım, bronşit ve öksürüğe iyi gelir.

Zayıflatır: Fazla kilolarıyla başı dertte olanlar, kilo vermek isteyenler şalgam suyu tüketmelidirler. Kalorisi düşüktür, metabolizmayı hızlandırır ve fazla kiloları atmaya yardımcı olur. Bu özelliği ile obeziteye karşı koruma sağlamış olur.

Doğu Kan {Doğu Kan}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir