Kapat
Şifalı Bitkiler 79 0

Nane Yağının Mucizevi Faydaları

Her derde çare olabilecek mucize nane yağı haricen ve ağızdan alınarak kullanılabilir. Nane bitkisinin toprak üstünde kalan yapraklarından su buharı damıtma yoluyla elde edilen bir yağdır. kokusu itibarıyla ferahlatıcı bir etkiye sahiptir. Kas ağrılarına sürüldüğünde iyi gelir, mikropları öldürücü bir etkisi vardır, mide ve bağırsağa rahatlatıcı etki yaratır, mide bulantısını geçirir. Her ne şekilde olursa olsun şifa veren bir bitkisel yağdır.

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

Kas Ağrılarını Geçirir: Nane yağı ağrı kesici ve kas gevşetici özelliği bulunan doğal bir maddedir. Masaj yaparak ağrıyan yere sürerseniz kas ağrılarını alır, gergin kasları gevşetir, stres kaynaklı baş ağrılarını giderir. Kullanım önerisi olarak; Hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı ya da zeytin yağına damlatarak kullanırsanız daha etkili olur.

Karın Ağrısı: Karın ağrısını gidermek için bir bardak suyun içine bir damla nane yağını damlatıp içerseniz karın ağrısını geçirir. Veya bir miktar zeytin yağı içine bir kaç damla nane yağı damlatıp karnınıza masaj yaparsanız hem ağrıya iyi gelir hem de kabızlık sorununu giderir.

Sinüsleri Açar: Nane yağını soluyarak tıkalı olan sinüslerin açılmasını sağlayabilirsiniz. Soğuk algınlığı, astım, bronşit ve öksürük için rahatlatıcı etki gösterir.

Eklem Ağrıları: Lavanta yağı ile karıştırarak veya zeytin yağına damlatarak eklemlere sürülürse ağrıları hafifletir.

Ateş: Nane yağı ferahlatıcı etkisi sayesinde yüksek ateşi düşürmeye yarar. Hindistan cevizi yağı içerisine nane yağı damlatarak boyun bölgesine ve göğse sürerseniz ateşi düşürür. Nemli bir bezin üzerine nane yağı damlatıp kompres uygularsanız yine ateşi düşürmeye yarar.

Saç Bakımı: Günlük kullandığınız şampuanın içerisine 2-3 damla nane yağı ekleyerek saç derinizi besleyebilirsiniz. Antiseptik özelliği ile kepekleri önler, saç derisini temizler, saç derisi canlanır ve saçlarınız daha parlak ve canlı olur.

Ağız Kokusu: Nane ağız bakımında çok kullanılan bir bitkidir. Ağız ve diş temizleme ürünlerinde bulunur, nane yağı ve su ile ağzınızı çalkalayıp nefesinizi ferahlatabilirsiniz.

Bulantı: Bulantı olduğunda nane yağını koklayarak, kulak arkalarına sürerek veya bir bardak suyun içine damlatıp içerek bulantıyı bastırabilirsiniz.

Böcekleri Uzaklaştırır: Karınca, hamam böceği, örümcek, fare nane yağının kokusundan kaçar. Bir pamuğa veya beze nane yağı damlatın ve girdikleri alanlara koyun kesinlikle artık gelmeyeceklerdir.

Doğu Kan {Doğu Kan}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir