Kapat
Şifalı Bitkiler 236 0

Ezan Okunurken Açan Ezan Çiçeği Ve Yararları

Tüm gün kapalı bir vaziyette duran, ilginç bir özelliğinden dolayı adına denilen çiçekler ezanın okunmasıyla birlikte çok çabuk açmaya başlıyor. Rengi sarı ve ipeksi olan ezan çiçekleri ezan sesiyle birlikte açmaya başlıyor ve sabah aydınlanana kadar açık halde kalıyor. Güneş doğar doğmaz rengi değişen çiçek kırmızı bir renk oluyor ve gün batana kadar dalında kuruyor. Yeni açan tomurcuklar ise ezan sesini duymalarıyla açmaya devam ediyorlar.

 

Ezan çiçeği ömürleri gündüz ezan sesiyle birlikte açıp, ertesi gün, güneş batmasına doğru solup dökülürler. Ancak tomurcuk çok ürettikleri için sürekli her akşam ezan sesiyle yeniden canlanıp çiçek açabiliyorlar. Ezan çiçeklerine basınç uygulama tekniği sayesinde, çok değerli yağ elde ediliyor.

 

Ezan Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Ezan çiçeğinin kullanıldığı yerler başlıca, regl döneminde görülen gerginlik, baş ağrısı, huzursuzluk, karın ağrısı, kan basıncının düzenlenmesi gibi birçok zengin içeriği bakımından şifa dağıtır. Dikkat dağınıklığına bire bir olan ezan çiçeği, egzama yaraları geçirme özelliğine sahiptir. Ayrıca saç dökülmesi, cilt kuruluğu ve romatizma ile alakalı eklem ağrılarından kaynaklı şişliklere yararı oldukça büyüktür. Cilt üzerinde bazı hastalıklarda bitkiden üretilen yağ harici olarak cilt üzerine sürülebilir. Kapsül şeklinde tedavi amaçlı kullanılır. Doğal ürün olduğundan dolayı eczanelerden satın alınabilir. Özellikle hamilelerin dikkatle kullanması gerekir.

 

Ezan çiçeklerinden alınan yağ gamma linoleik asit içeriği oldukça kıymetli bir yağ özelliğini taşıyor. İnsan vücudu, üretmez. Son derece önem taşıyan madde vücut da destek olması için tüketilmelidir. Araştırmalar sonucunda meydana çıkan sonuçlarda, içinde yer alan lipid bileşeni oluşumu çok önemli bir pozisyona sahip konumdadır.

 

Ezan Çiçeği Yağından Elde Edilen Lipid Bileşeni Nedir?

Şifalı bitkiler arasında bulunan ezan çiçeği, yağ asitleri ve dokularda oluşan kökeninde yağ maddesi içeren çeşitli türevleri bulundurur. Biyolojik olarak birçok etkileri mevcuttur. Bazı organların dokularında bulunurlar. Bunlardan bazıları, akciğer, merkezi sinir sistemi, karaciğer vb. dokularda varlıkları olan damar genişletici etkiye sahiptir. Ezan çiçeği ana maddesi olarak kabul edilen lipid bileşeni, eksikleri birçok hastalığa neden olur. Mesela, fizyolojik unsur bozuklukları, cilt üzerinde nem kaybının yaşanmasına, egzamaya bile yol açarlar.

Doğu Kan {Doğu Kan}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir