Kapat
Güzellik 169 0

Dudak Çatlamalarına Bitkisel Çözüm

Mevsimlerin özellikle kış aylarına gelinmesiyle birlikte dudakların kuruyup çatlamasının farklı nedenleri vardır. Dudak çatlaması nedenlerden bazıları; devamlı dudak yalamak, havanın kuru olması gibi etkenleri hassas olan dudak derisinin çatlamasına ve kurumasına neden olarak sayabiliriz.

 

Kuru ve çatlamış dudakların birçok nedeni olabilir. , hemen hemen herkeste görülebilir ve iyileşmesi zaman alabilir. Dudak çatlaklarının genel nedeni dudakların nemsiz kalmasıdır. Özellikle hava değişimi ile bu çatlakların artması kaçınılmaz hale gelebilir.

 

Peki, kuru ve çatlamış dudakları sağlıklı ve pürüzsüz dudaklar haline getirebilmek için neler yapabiliriz? Bunun için en başta dudaklarımızı nemli tutmamız gerekmektedir. Dudakları nemli tutmak için pek çok kozmetik ürün bulunur. Fakat bitkisel yollar ile de sağlıklı dudaklara sahip olabilirsiniz.

 

Bu bitkisel yollardan bazıları şunlardır:

 1- Hindistan Cevizi Yağı

Cilt tarafından kolay ve hızlı emilen Hindistan ceviz yağı kuru ve çatlamış dudakların tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Ciltteki yağ oranını dengeleme etkisine de sahip olan Hindistan ceviz yağını bu çatlakların tedavisi için ilk başta denemenizi tavsiye ederiz.

 

2- Taze Salatalık

Salatalığın çeşitli cilt sağlıklarının tedavilerinde kullanıldığı hepimiz tarafından bilinmektedir. Çatlamış ve kuru hassas dudakların tedavisi için de salatalığın kullanılabileceğini unutmamamız gerekmektedir. Bunun için özellikle taze salatalığı dilim dilim doğrayıp kurumuş ve çatlamış dudaklarımıza her gün yaklaşık 10 dakika uygulayarak tedavi için güzel bir sonuç alabiliriz.

 

3- Aloe Vera

Cilt hücrelerini yenileyen yapısına sahip Aloe Vera, günümüzde en sık kullanılan bitkisel tedavi yöntemlerindendir. Aloe Vera anti bakteriyel özelliğine sahiptir bu nedenle jel haline getirilerek dudak çatlamalarının tedavisinde ve kuru dudakların tedavisinde kullanılabilir. Aloe Vera içeriğindeki bol su molekülleri sayesinde hassas dudak yapısı için harika bir nemlendirici etkiye sahip olacaktır.

 

4- Sebum

Cildin nem ihtiyacını karşılayan doğal bir yağ enzimi olan sebum, dudak çatlakları ve kuru dudaklar için en iyi çözüm yollarından biridir. Vücudun sebum üretimini artırarak ciltte nemli ve yumuşak bir yapı kazandırmamız gerekir. Eğer Dudaklarınızın yeterince sebum üretemiyorsa burnunuzun çevresinde oluşan sebum yağlarını oradan ovarak alıp; dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.

 

Sonuç olarak çatlamış ve kurumuş dudaklar için;

Özellikle kuru havalarda dışarı çıktığınızda mutlaka dudaklarınızı nemlendirmelisiniz. Dudaklarınızı yalama alışkanlıklarınızı mutlaka bırakmanız ve su tüketiminizi arttırmanız gerekmektedir.

Doğu Kan {Doğu Kan}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir