Kapat
Genel 275 0

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme Nedir?


Dengeli ve sağlıklı beslenme, her yararlı besinden faydaları ölçüsünde aşırıya kaçmayarak yemektir. Dengeli ve sağlıklı beslenme nedir sorusuna verilecek en güzel yanıttır.

dengeli-beslenme-nasil-olur

Sabahları sandviçinizin içine domates, light peynir, salatalık, kırmızı biber koymanız bunlara 1 ceviz,4 tane de badem eklemeniz ve mümkünse içine bir tutam çörek otu serpiştirmeniz, güne sağlıklı başlamanızı sağlayacaktır. Eğer kilo probleminiz varsa sandviç ekmeği olarak kepekli, tahıllı ve diğerlerine nazaran daha küçük boyda olanları tercih edebilirsiniz. Ancak kahvaltıda yediğiniz miktar çok bile olsa gün içinde rahatlıkla yakılabilmektedir.

Ara öğünlerde ise çok fazla atıştırmamak, sadece açlığınızı kesecek kadar az miktarda atıştırmak doğru bir yaklaşım olacaktır. Mesela 10 gr kuru üzüm veya 10 gram fındık doğru atıştırmalık tercihlerinden olabilmektedir.

dengeli-beslenme

Canınız tatlı çektiğinde ise, bu hakkınızı kararında kullanmalı mümkün olduğunca küçük porsiyonda tüketerek canınızın isteğini bu şekilde köreltmelisiniz. Çünkü araştırmalardan da bilindiği gibi şeker hem yaşlanmayı hem de kilo alımını hızlandırmaktadır. Kış aylarında tatlı yerine C vitamini içeren portakal mandalina gibi meyveleri de aşırıya kaçmamak kaydıyla tüketebilirsiniz. Örneğin günde iki mandalina veya bir portakal miktar olarak doğru bir porsiyon olacaktır. Canınız çikolata çektiğinde ise bir kare veya en fazla iki küçük kare bitter çikolata doğru miktar ve doğru tercih olacaktır.

Öğle yemeklerini 1 civarında yemek isabetli olacaktır. Yarım kase çorba, az sebze yemeği, az et yemeği öğle yemeği için doğru bir tercih olacaktır. Eğer kilo probleminiz varsa sabah sandviçinden sonra mümkünse karbonhidrat tüketmemeye çalışın. Ancak et yemeğinin yanındaki biraz patates püresinden zarar gelmez!!

dengeli-beslenme-listesi

Akşam yemeklerine gelince mümkünse zararsız bir şeyleri çok az miktarda atıştırın. Bu bir kase yoğurt olabilir, bir adet elma olabilir, 1 adet muz olabilir veya bunlar da açlığınızı yatıştırmıyor sa 1 adet haşlanmış patates veya güzel bir salata yaparak üzerine haşlanmış yumurta doğramak da güzel bir çözüm olabilir. Ya da bir kase çorba da akşam yemeği için hem sağlıklı hem de hafif bir çözüm olabilmektedir. Akşam yemeklerinde bu sayılanların dışına çıkılarak ekstra başka yiyecekler tüketilmemelidir. bu şekilde oluşturulabilir.

 

Sindiriminiz de bir zayıflık söz konusu ise, sabahları aç karnına, günlük sütten mayaladığınız ev yoğurdunu bir kase yemeniz, oldukça fazla işe yarayacaktır. Günde en az 2 litre su içmek ve bunu güne yaymak, sindirime etkisi olan bir başka etkendir. sorusuna verilecek en güzel yanıttır bu yazımız.

 

Derya HAYAT {derya}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir