Kapat
Diğer 33 1

D vitamini Eksikliği için Bitkisel Çözüm

Yediğimiz besin maddeleri üzerinden sağlanan hem de vücudumuz tarafından yapılan bir vitamin olan , özellikle küçük yaştaki çocukların kemiklerinin büyümesi gelişmesi hem de yetişken ve yaşlılarda kemiklerin sağlamlığı için gerekli olmaktadır.  İlerleyen yaşlarda görülen kemik ağrıları, diş çürümeleri de eksikliği ile ortaya çıkmaktadır. eksikliği tespiti hastanelerde yapılan basit bir kan tahlili ile ortaya çıkabilmektedir. Kalsiyum ve fosforun bağırsaklarda emilmesine yardımcı olan vitaminin ana kaynağı güneş ışınlarıdır. Bu yüzden güneş ışığı vitamini diye adlandırdığı da bilinmektedir.

En önemli D vitamini kaynağı dediğimiz gibi Güneş ışığıdır. Doktor tavsiyesi ile günde 15 dakika güneşlenmek günlük ihtiyaç duyulan D vitamini miktarını almamızı sağlayacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki güneş ışığının dik geldiği saatler tercih edilmemelidir. Yaşlılar içinde tansiyonun artabileceği düşünülerek hareket edilmelidir.

Bunun yanı sıra doktorunuzun önereceği D vitamini ihtiva eden ilaçlar ile dışarıdan takviye alabilirsiniz. Ancak biz sizlere hangi besinler D vitamini içerir, d vitamini eksikliği için bitkisel çözüm olabilecek besinleri ve kürleri anlatmaya çalışacağız.

Besin maddeleri olarak Balıklar d vitamini yönünden zengindirler. Somon başta olmak üzere Tuna ve uskumru gibi yağlı balıklar. Yumurta sarısı ve karaciğer de de yoğun olarak bulunmaktadır. Yine ayrıca Mantar da bu vitamin yönünden zengindir.

Bu gün ki yazımızda sizlere Prof.Dr. İbrahim SARAÇOĞLU’nun D vitaminine karşı bitkisel kür olarak adlandırılan yöntemini açıklayacağız. Daha sonra ki yazılarımız da ise Ferudun Kunak’ın D vitamin eksikliği için önerilerini ve ender saraç’ın  d vitamini eksikliği kürlerini anlatmaya çalışacağız.

Şimdi gelelim İbrahim Saraçoğlu D Vitamini Kürü ve detaylarını  anlatmaya;

Öncelikli olarak 7-8 adet taze kültür mantarını alıp güzelce temizliyoruz.  Daha sonra bir bıçak yardımı ile dilimliyoruz. Burada dilimlerin ince ince olmasına dikkat ediyoruz. Dilimlediğimiz mantarlarımızı bir tepsiye dizerek güneş ışığında en az yirmi dakika bekletiyoruz. Belirli sürelerde alt üst çevirerek tüm alanların güneş ışığına maruz kalmasını sağlıyoruz. Bu güneş ışığında bekleyen mantar dilimleri d vitamin depolayacaktır. Bu mantarları yemek ve çorbalarınız da kullanarak bitkisel olarak d vitamini alabilirsiniz.

——————–


——————–

{Hakan}

“D vitamini Eksikliği için Bitkisel Çözüm” üzerine 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir