Kapat
Şifalı Bitkiler 64 1

Chia Yağının Faydaları Nelerdir?

tohumlarının soğuk pres kullanılarak sıkılması ile Chia yağı elde edilir. Faydası oldukça fazla, herhangi bir olumsuz tarafı olmayan son zamanlarda çok tercih edilen bir yağdır. Çok fazla faydası bulunan bir yağdır.

Chia Yağının İçeriği

Chia tohumu içinde %60 oranında omega – 3 yağ asidi bulunur. İçeriğin de omega – 3 yağ asidi bulunan besin maddesi çok az bulunmaktadır.

Ne Amaçla Kullanılır?

Chia yağı son zamanlar da diyet yapan kişiler tarafından çok tercih edilmektedir. Kolesterole iyi gelmektedir. Kemik gelişimini destekler. Antioksidan açısından zengin olmasından dolayı cilt bakımı için kullanılmaktadır. İçeriğinde anti- infilamatuar olmasından dolayı cilt üzerinde oluşan alerjik kaşıntı ve kızarıklıklara karşı faydalı bir yağdır.

Cildin nemlenmesini sağlamasından dolayı Chia yağı cilt nemlendirmek amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Cildi yeniler, ciltte bulunan ölü derinin vücuttan atılmasını sağlar. Vücuttaki kan akışını hızlandırarak vücutta oluşan lekeler ile ciltte olan kırışıklıkların azalmasını sağlar. İnsan bedeninde zamanla dirsek ve topuk gibi bölgeler nasır bağlayarak sertleşir. Bu bölgelere masaj yaparak sürülen Chia yağı burayı yumuşatır.

Özellikle kilo problemleri olan kişiler sıcakta ve terledikleri zaman pişik sorunu yaşamaktadır. Bu pişik olan bölgeye sürülen Chia yağı pişiğin hızlı bir şekilde iyileşmesine fayda sağlar.

Kadınlar dolgun dudaklardan hoşlandıkları için, makyaj yapmadan on dakika önce kadar dudağa sürülen Chia yağı dudaklarda dolgunlaştırıcı etki yapmaktadır.

En çok kullanılan yer Chia yağının cildi tazelemesi kırışıklıkları azaltması yönündedir. Kullanıldığı zaman cilt pürüzsüz ve aydınlık bir görünüme kavuşmaktadır.

Tırnak ile ilgili sorun yaşayan kişiler de Chia yağını kullanarak bu sorundan kurtulmaları mümkün. İlk önce bir kasenin içine ılık su konulacak. Daha sonra kasenin için de bulunan ılık suya bir kaç damla olmak üzere Chia yağı damlatılacak. Eller bu suyun içine sokularak beş dakika kadar bekletilecek. Arzuya göre istenir ise Chia yağı direkt tırnakların üzerine de sürülebilir.

Vücut nemlendirmesinden, tırnaklara iyi gelmesi, kolesterolü düşürmesi, diyet yaparken faydası olmasına tutun zengin bir antioksidan içermesinden dolayı son zamanların en çok kullanılan yağı olma özelliğini taşıyan Chia yağı kullanımında her hangi bir olumsuz etki bulunmamaktadır.

İlgili kelimeler:
madımak yaprakları nasıl

Doğu Kan {Doğu Kan}

“Chia Yağının Faydaları Nelerdir?” üzerine 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir