Kapat
Kadın 16 0

Çalışan Annelerin Yaşadığı Zorluklar ve Başa Çıkma Yolları

Çalışan kadın olmaktan daha zor bir durum da hiç şüphesiz ki çalışan anne olmaktır. Çalışan annelerin hem çocukları hem de eşleri ile yaşadığı problemler ve bunlardan kaynaklanan sıkıntılarla başa çıkma yöntemlerini bilmek tüm annelerin işini kolaylaştıracaktır. Çalışan annelerin strese girmesine neden olan sorunlar arasında ilk sırada çocukları ile yeterince ilgilenemediklerini düşünmeleri gelir. Çocuklarına yeteri kadar vakit ayıramayan anneler kendilerini suçlar. Bunu telafi etmek adına, çocuklarının üzerine fazlasıyla düşerek, onların her istediklerini yapar, sınır koymaz ve aşırı bir şekilde korumacı olurlar. Bu durumda strese girmemek için yapılması gereken şey, aynı durumda olan arkadaşlarınızla paylaşımlarda bulunmak, işe yarayan çözümleri öğrenmek ve uygulamaktır.

Eşlerinin Yardımını Görmeyen Kadınlar Stresli ve Yorgun Oluyor

Çalışan annelerin strese girmesine neden olan sorunlar arasında yer alan bir diğer konu da, çalışan annelerin eşlerinden destek görmemeleridir. Kadınların iş yerinde yapması gereken işlerin yanında, ev işleri, yemek, temizlik, market alışverişi, çocukların ödevleri ve eşleriyle ilgilenmek gibi bir sürü sorumluluğu vardır. Bütün bunları yaparken, eğer eşlerinden destek göremiyorlarsa, tabi ki yorgun ve gergin olurlar ve dolayısı ile strese girerler. Bu durumda yapılması gereken şey evde iş bölümü yapmak, sorumlulukların bazılarını eşlerine yüklemek, bu da mümkün değilse, eve yardımcı bir kadın almaktır.

Mükemmeliyetçi Olmak Daha Çok Strese Yol Açıyor

Çalışan annelerin strese girmesine neden olan sorunlar arasında çok önemli bir konu da mükemmeliyetçi olmaktır. Çalışan bir anne asla mükemmel olamaz, bunu kabul etmeli ve ona göre davranmalıdır. Mükemmel insan ya da mükemmel anne baba diye bir şey olmayacağını unutmayın. Çünkü mükemmel olmaya çalışmak, çalışan annede oldukça ciddi bir stres kaynağıdır. Mükemmeliyetçi olmamak için yapılması gereken şey, kendinizi mükemmel olmayan halinizle sevmek, her şeye yetişmek ve her şeyi kontrol etmek zorunda olmadığınızı bilmektir.

Çalışan anneleri strese sokan başka bir etken de programlarının dolu olması ve bu yüzden daha çok yorulmalarıdır. Bu durumda yapılması gereken şey, önceliği çocuklarınıza ve eşinize vermek, daha sonra diğer işlere zaman ayırmaktır.

Doğu Kan {Doğu Kan}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir